Her forteller vi om dialogmuligheter og selvbetjening som er relevant i behandlingsforløp innenfor helsetjenesten. Forutsetningen er at behandlingsstedet har en pasientjournal (EPJ-system) eller annet fagsystem som er integrert med Helsenorge.
Dialog og timeavtaler
For at innbyggeren skal kunne kommunisere digitalt med deg som helseaktør, må du være synlig som en helsekontakt på Helsenorge. Aktører som kan få opprettet helsekontakter på Helsenorge er fastleger, kommunale hjemmetjenester, øvrige primærhelsetjeneste og spesialisthelsetjenesten. Den som tilbyr en helsekontakt, har mulighet til å definere hvilke tjenester som innbyggeren kan benytte, innenfor gitte rammer. Dette gjøres ved å opprette tjenester og kommunikasjonsprosesser i Adresseregisteret. Mange pasientjournaler (EPJ-systemer) er integrert med Helsenorge og tilrettelegger for at behandlingsstedene kan tilby disse innbyggertjenestene.
Dialog mellom behandlingssted og innbygger skjer ved meldinger som sendes mellom Helsenorge og EPJ/fagsystem. Innbyggeren har sin kopi av meldingene på Helsenorge, mens behandlingsstedet journalfører sin versjon. E-kontakt er en melding som brukes for vilkårlig kontakt mellom innbygger og behandlingssted, på linje med telefonhenvendelser. En e-konsultasjon er en digital, skriftlig variant av en legetime, og innbyggeren vil normalt betale en egenandel. For fastlegene finnes dessuten en egen meldingstype der innbyggeren ber om å få fornyet en resept.
Timeadministrasjon består i å sende ut timeavtaler til innbyggeren på Helsenorge, og samtidig gi innbyggeren mulighet til å bestille time og avbestille time. Timebestilling gjøres direkte mot en timebok i pasientjournalen. Dette omfatter behandleres timebøker for konsultasjon, eller såkalte ressurstimebøker som tilbyr fellestjenester som lab, koronatest, koronavaksine, eller annen vaksinasjon. Behandlingssteder kan velge å tilby hele eller deler av dette, for eksempel kun timevisning. Kommunale hjemmetjenester kan tilby timevisning med mulighet for avbestilling.
Behandlingssteder i primærhelsetjenesten (fastlege og kommune) kan tilby pasientene sine videokonsultasjon ved å ta i bruk en standardløsning for dette. Forutsetningen er at de har en pasientjournal som støtter video som timetype, og at de tar i bruk en videoløsning som er godkjent for integrasjon mot Helsenorge. Det er også mulig å få lagt til en inngang til videosamtale på helsekontakten sin, som kan brukes for drop-in eller andre avtaler.
Innsyn i pasientjournal
Fastleger og andre aktører i primærhelsetjenesten kan tilby innbyggerne å be om en digital kopi av pasientjournalen sin, på linje med dialogtypene omtalt ovenfor. Dette er en ferdig formulert melding som ikke gir rom for å skrive inn fritekst. Som helseaktør kan du bruke denne mekanismen for å sende ut journalkopi også til pasienter som ikke lenger har en aktiv helsekontakt på Helsenorge. Inntil videre må innbyggeren ha en aktiv helsekontakt for å be om journalkopi digitalt.
For sykehusene er det i stedet aktuelt å tilby innbyggerne direkte journalinnsyn gjennom dokumentdelingstjenesten hos Norsk Helsenett. Dette er samme tjeneste som brukes for å dele dokumenter med andre helseaktører via kjernejournal.
Sende digitale verktøy til innbyggere
Helsenorge viser fram og formidler godkjente helseverktøy fra helsetjenesten til innbyggerne som en del av de digitale innbyggertjenestene. Behandlere og helseforetak kan sende innbyggere informasjon om og tilgang til verktøy som kan brukes som en del av behandlingen og oppfølgingen på Helsenorge. Verktøyene kan bruke Helsenorge-innloggingen for å autentisere brukere og bruke Helsenorge-grensesnitt for å innhente brukerens samtykke til å utveksle data med Helsenorge. Dermed kan en innbygger få verktøy tilsendt og bruke det i et behandlingsforløp, uten å måtte huske på lenker eller opprette nye brukerprofiler. Og verktøyet trenger ikke innhente opplysninger på nytt, dersom de allerede er tilgjengelig på Helsenorge. Det samme gjelder for nasjonale verktøy som innbyggeren både kan få tilsendt fra behandlere eller ta i bruk på egen hånd.
Spørsmål og svar
Hvilke helsekontakter vises på Helsenorge? Hvordan lager jeg en helsekontakt?
Hvordan kan jeg skreddersy helsekontakten min? Kan jeg legge til informasjon?
Hvordan kan jeg tilpasse helsetilbudet som pasientene mine møter på Helsenorge?
Hva er Adresseregisteret?
Hva er Verktøyformidleren?
Hvordan gjøre et verktøy tilgjengelig på Helsenorge?
- Helsenorge for kommuner
- Helsenorge for fastleger
- Helsenorge for avtalespesialister
- Helsenorge for fysio- og manuellterapeuter
- Helsekontakt
- Tilpass Helsenorge
- Varsler på og fra Helsenorge
- Digitale helseverktøy
- Endringsønsker på Helsenorge
- Innmelding av hendelser og feil
- Leveransemeldinger for Helsenorge
- Webinarer om Helsenorge
- Er du redaktør og vil bruke innhald frå Helsenorge?