Helse- og omsorgsdepartementet (HOD) har sendt forslag til prismodell for de nasjonale e-helseløsningene i 2027 på høring. Forslaget bygger i hovedsak på anbefalingene fra Norsk helsenett, men inneholder enkelte justeringer i prismodellen for Helsenettet.
Høringen er mer omfattende enn tidligere år fordi den inneholder mer enn plikt til bruk og betaling.
Hvert år utarbeider Norsk helsenett forslag til prismodeller for de nasjonale e-helseløsningene på oppdrag fra HOD. Forslagene danner grunnlag for departementets videre arbeid før endelig prismodell fastsettes og trer i kraft fra 1. januar 2027.
De fleste forslagene følger anbefalingen
Hver løsning har sin egen prismodell. I høringsforslaget videreføres i hovedsak dagens betalingsmodeller for de nasjonale e-helseløsningene. Det gjelder blant annet Helsenorge, Kjernejournal, E-resept og Helsenettet, hvor den overordnede kostnadsfordelingen mellom kommuner, regionale helseforetak og øvrige aktører videreføres.
Forslaget innebærer også at Pasientens prøvesvar inkluderes i den forskriftsfestede finansieringen fra 2027, i tråd med anbefalingen fra Norsk helsenett. Helse- og omsorgsdepartementet vil ta endelig stilling til om Pasientens prøvesvar er klar for å overføres til forvaltning, med tilhørende plikt til betaling, etter at høringsrunden er over 4. desember 2026.
Sånn er kostnadsfordelingen mellom de enkelte løsningene:
- Betaling for Helsenorge, Kjernejournal, E-resept og Velferdsteknologisk knutepunkt dekkes hovedsakelig av kommunene og de regionale helseforetakene (RHF). I tillegg er det forskriftsfestet at apotekene betaler en liten del av E-resept. Kommuner og regionale helseforetak dekker henholdsvis fastlegene og avtalespesialistenes andel. De andre i "øvrige aktører" betaler altså ikke for disse løsningene.
- Betaling for Helsenettet, inkludert Grunndata og HelseID dekkes av alle aktører og er en tredeling mellom kommuner, regionale helseforetak og øvrige aktører.
Oppsummert prismodell for 2027
| Løsning | Regionale helseforetak | Kommune | Øvrige aktører | Apotek | Sum |
| Helsenorge | 50% | 50% | 100% | ||
| Kjernejournal | 50% | 50% | 100% | ||
| E-resept* | 45% | 45% | 10% | 100% | |
| SFM | 50% | 50% | 100% | ||
| Pasientens prøvesvar** | 60% | 40% | 100% | ||
| Grunndata og HelseID | 33,33% | 33,33% | 33,33% | 100% | |
| Helsenettet | 33,33% | 33,33% | 33,33% | 100% | |
| Velferdsteknologisk knutepunkt | 5% | 95% | 100% |
*Som tidligere år vil DMP og Helfo faktureres utenfor forskrift for E-resept. ** Departementet vil ta endelig stilling til om pasientens prøvesvar er klar for å overføres til forvaltning med tilhørende plikt til betaling, etter høringen.
Endringer for øvrige aktører i Helsenettet
For Helsenettet, inkludert Grunndata og HelseID, foreslår Helse- og omsorgsdepartementet enkelte justeringer i prismodellen for kategorien "øvrige aktører".
Norsk helsenett anbefalte å avvikle priskategorien for virksomheter som yter helsehjelp til egne ansatte eller beboere fra 2027. Målet var å forenkle prismodellen og sikre en mer rettferdig kostnadsfordeling, der virksomhetenes betaling i større grad gjenspeiler størrelse og bruk av Helsenettet.
Departementet foreslår i stedet å videreføre kategorien, men med en høyere pris enn i dag. Begrunnelsen er at konsekvensene av å fjerne kategorien ikke er tilstrekkelig utredet og at berørte virksomheter bør involveres ytterligere før en slik endring eventuelt gjennomføres.
Samtidig støtter departementet forslaget om lavere pris for de minste virksomhetene og mindre justeringer i de øvrige priskategoriene.
Virksomheter som ikke yter helsehjelp, men som likevel har behov for å samhandle med helseaktører i helsenettet, kan etter avtale med Norsk helsenett få tilgang til Helsenettet og faktureres utenfor forskrift. Disse vil bli fakturert med samme prisnivå som kategori f.
| Prisgrupper | Omsetning | Månedspris 2027* |
| a) Små virksomheter | 0 - 15 mnok | 425 kr |
| b) Mellomstore virksomheter | 15 - 40 mnok | 1 738 kr |
| c) Store virksomheter | 40 - 80 mnok | 10 263 kr |
| d) Store virksomheter + | > 80 mnok | 15 406 kr |
| e) Kjeder (10 eller flere filialer registrert i Brønnøysundregisteret som yter helsehjelp) | n/a | 958 kr pr. filial |
| f) Fylkeskommuner og virksomheter som forvalter og tilgjengeliggjør helseopplysninger for helseregistre | n/a | 15 406 kr |
| g) Virksomheter som yter helsehjelp til egne ansatte/beboere | n/a | 2 921 kr |
* Beløpene er ikke prisjustert
Medlemskap og kostnadsfordeling
En viktig del av arbeidet med prismodellen er å sikre at medlemskap i Helsenettet er knyttet til virksomheten som faktisk yter helsehjelpen og har ansvar for helseopplysningene. Dette vil over tid gi flere medlemskap og en mer presis fordeling av kostnadene mellom aktørene.
Departementet støtter vurderingen om at virksomheten som yter helsehjelpen skal være medlem i Helsenettet. Dette skal bidra til tydeligere ansvarsforhold og styrke personvern og informasjonssikkerhet i takt med at helseopplysninger deles på tvers av virksomheter i større grad enn tidligere.
Høring fram til 4. desember
Forslaget til prismodell for 2027 er nå sendt på høring med frist 4. desember 2026. Etter at høringen er avsluttet vil HOD vurdere innspillene før endelig prismodell fastsettes.